MY MAGAZİNE HAZİRAN 2016

MY MAGAZİNE HAZİRAN 2016

MY MAGAZİNE HAZİRAN 2016

Değerli okurlar,

Küresel olarak Dünya çapında 1 Trilyon dolara mal olduğu tahmin edilen yolsuzluk ve rüşvet Dünya Ekonomilerinin en büyük düşmanlarından birisi olduğu gibi ekonomide verimliliği azaltarak adil rekabeti ve sürdürülebilir gelişmeleri yok ederek çok büyük zararlar vermektedir.

Peki bu boyutlara ulaşan bir “Veba” dan nasıl kurtulabiliriz ve ne yapmak lazım diye sorguladığımızda öncelikle ülkemizdeki durumuza bir bakmakta fayda var.

Uluslararası Şeffaflık Derneği (Transparency İnternational) nin son üç yıllık sonuçlarına göre Dünya’da Türkiye’nin yolsuzluk algı endeksindeki sıralaması

2013 yılında 53’üncü

2014 yılında 64’üncü

2015 yılında 66’ncı şeklinde gerileyerek gitmektedir.

Esasen ekonomik büyüklüğü Dünyanın 17’nci / 18’inci daha doğrusu ilk 20 olan bir ülkenin söz konusu endeksleri de ilk 20’ de olması gerekirken maalesef ileriye değil geriye bir gidiş söz konusu olmuştur. Bu tip çalışmalara meraklı olan okurlarımız Uluslararası Şeffaflık Derneği www.seffaflik.org web sitesinden detaylı bilgiler alabilirler.

Söz konusu değişime ayak uydurmanın başlıca yolu ise bu konuya karşı inanarak ve savaşarak A’ dan Z’ ye yeniden bir yapılanma ile başlamaktan geçmektedir. Etkin bir etik ve uyum yönetim ile tam ve gerçek anlamda bir şeffaflık ortaya koyulmalıdır.

Bu konuda benimde yönetiminde bulunmaktan gurur duyduğum TEİD / Türkiye Etik ve İtibar Derneği www.teid.org web sitesinden bilgi alınabilir.

Son olarak TEİD tarafından çıkarılan son kitabımız olan “Nasıl Rüşvet Verilir” den alıntılar yaparak yazımı bitireceğim. Yazarlardan birisi olan Severin Wirz’ in tabiri ile “Yolsuzluğu tanımlamanın ve bulmanın anahtarı neye benzediğini bilmektir. Ancak yolsuzluğu yalnızca yüzeysel seviyede değil, tam olarak anlamak kolay değildir. Yolsuzluk yapanlar hile ustalarıdır ve genellikle de hilelerinin açığa çıkmaması için her türlü yola başvururlar.”

Diğer yazar olan Alexandra Wrage’ den alıntı ise şöyle “Yolsuzluğun bedeli ve rüşvetle mücadele yaptırımı üzerine oldukça çok sayıda şey yazıldı. Bedelin ilk başta korkulandan çok daha büyük olduğu ve en çarpıcı şekilde en yoksulları etkilediği anlaşıldı. Yolsuzluk güçlü konumdaki kişilerin yaptığı hırsızlıktır.”

Evet değerli okurlar bu ayki konular böyle.

Hepinize sağlıklı, mutlu ve huzurlu günler diliyorum.